מה ההבדל בין פורמט MP3 לפורמט MP4?

מה ההבדל בין MP3 לMP4?

אם אתם משתמשים במחשב הרבה זמן, בוודאי שמתם לב שלכל שם קובץ יש סיומת ייחודית שהיא קובעת את סוגו- את פורמט הקובץ. כך למשל, לקובץ תמונה יהיה סיומות jpg או png   (בשביל תמונות באיכות גבוהה יותר) בדרך כלל.

לקבצי מדיה, כמו שירים וסרטונים, יש כמובן סיומות אחרות שמעידות על פורמטים אחרים, מן הסתם. לאחר שימוש ממושך אנחנו מניחים שנתקלתם בפורמטים mp3 או mp4, אך האם יצא לכם לחשוב מה בעצם ההבדל ביניהם? ויותר מכך, במידה ואתם משתמשים בכלי הורדת סרטונים מיוטיוב, באיזה פורמט עליכם להוריד?

פורמט ה-MP3, מה זה בכלל?

פורמט MP3
פורמט MP3, דחוס ויעיל

כפי שצוין, פורמטים אלו מיועדים לקבצי מדיה.
פורמט mp3 מיועד לקבצי שמע בלבד, כלומר, שירים או מנגינות בדרך כלל יופעלו כקובץ mp3.
הייחודיות בקבצי mp3 שגרמה לפורמט כל כך להצליח, היא בכך שהם שוקלים בין 10 ל-20% מנפח הקובץ המקורי, וזאת בזכות שימוש באלגוריתם דחיסה יחודי לפורמט. כך למשל, שיר שאורכו 4 דקות, בקידוד רגיל של תקליטור ידרוש נפח של 40MB, אך כשדוחסים את אותו שיר בקידוד MP3 השיר ידרוש נפח של בערך 4MB בלבד. יתרון זה הפך את סוג הקבצים לזה לכל כך פופולרי עקב ניצול מקסימלי של שטח האחסון, וכל זה אף מבלי לפגום כמעט באיכות הסאונד. כמו כן, ניתן לאחסן בקובץ MP3 מידע על הקובץ, כגון: שם התקליטור, האמן, האלבום, מספר הרצועה ועוד.

איך גודל הקבצים בפורמט כל כך קטנים?

מעניין אתכם כיצד הצליחו למזער כל כך את המשקל של קבצי mp3? לא נשאיר אתכם במתח – בעזרת כמה גורמים הצליחו המפתחים לחסוך בשטח אחסון, נציין חלק מהם:
דבר ראשון הוא משחק בסף רגישות הצלילים. המאזין הרגיל לא ישמע צלילים בעוצמות הנמוכות מסף מסוים. בניסויים בבני אדם נמצא שסף זה תלוי בתדר הצליל. ע"י כך, ניתן להניח כי רוב המאזינים לא ירגישו בהבדל.
דבר שני הוא ע"י פעולה שנקראת "העברת ביטים". בשיטה זו מפשטים המפתחים קבצי שמע "פשוטים" יותר, שלא דורשים באמת את כל שימוש הביטים הקיים ומצמצמים אותם עד כדי כך שההבדל אינו מורגש.

פורמט ה-MP4

פורמט MP4
פורמט MP4, מיועד לקליפים

לעומתו, פורמט mp4 מיועד לסרטונים, סרטים וקליפים. כלומר, קבצי mp4 כוללים גם אודיו (שמע) וגם וידאו. בנוסף, הוא יכול לאחסן גם מידע נוסף, כמו כתוביות.
זו הסיבה שהנגנים החדשים נחשבים לנגני mp4, זאת מכיוון שהם מאפשרים הרצת סרטונים. למרות זאת חשוב לציין שמרבית נגני ה-mp4 אינם באמת מנגנים קטעי mp4 (או בשמו המלא: MPEG-4), אלא מריצים שמע בפורמט mp3 (שהוא כאמור משתמש באלגוריתם דחיסה המצמצם את הצורך בשטח אחסון רב) יחד עם סרטון מפורמט אחר( כמו AMV ודומים לו).
קבצים המשתמשים בפורמט זה ברוב המקרים יסתיימו בסיומת mp4, אך לעתים יוכלו להופיע קבצים המשתמשים בפורמט זה בסיומות שונות המעידות על תכונות שונות במקצת או מבוצעות ע"י מפעיל אחר. m4a, m4p, m4b, m4r הם דוגמאות לסיומות קבצים המשתמשים בפורמט mp4.

כאשר מורידים תכנים מיוטיוב, איזה פורמט הוא המתאים?

כל התוכן בYouTube מוצג בתור סרטונים, בין אם זה סרטון של קליעות לסל ובין אם זה רק שיר (אפילו בלי קליפ, רק תמונת רקע או לעיתים רק מסך שחור).
ברגע שאנו באים להוריד מYouTube ואנו צריכים להחליט על הפורמט, זה תלוי מה הצרכים שלנו! אם אנחנו מעוניינים רק בקובץ מוזיקה בלי הקליפ, אנו נוריד קובץ mp3, שהוא קובץ שמע בלבד. אך אם אנחנו מעוניינים להוריד את השיר עם הקליפ או עם תמונת הנושא, אנו נבחר בפורמט mp4 ששומר גם את השמע וגם את הוידאו עצמו.

אני רוצה להוריד שירים לאייפון שלי

שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שתף בווצאפ
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב pocket
Pocket

מה דעתכם?

רגע, לפני שאתה עוזב!

רצינו לשאול אם אהבת את האתר, והאם תחזור אליו שוב.
אתה מוזמן לפרט למה, רק אם תרצה!

נ.ב אגב, אם אהבת - תן לנו לייק!